isabellasantiago17 isabellasantiago17 17-11-2021 Mathematics contestada Please help my little sister with this Nora bought 17 cartons of ice cream and 3 cartons of yogurt. Each carton of ice cream cost $6 and each carton of yogurt cost $1. How much more did Nora spend on ice cream than on yogurt?