jazzy1l jazzy1l
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

grapes were priced at 3 pounds for$5.28 what was the priced per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
the answer would have to be 1.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2017
It was priced at 1.76 per pound. What I did was divided 5.28 by 3 and got 1.76. :) Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

When the queen counted her jewels, she found that she had five pearls for each diamond, two opals and three rubies for each diamond, and two emeralds for each o
How many time zones are there in the continental United States?
I am a number less than 40,000. All my digits are multiples of 3. My first,third,and fifth digits are the same. both my thousands digits and my tens digit are s
The area of a rectangle is represented by 5x^2+19x+12. What is the length?
As mentioned in the video, the traditional bartering system is replaced with a more sophisticated system that relies on a.currency. b.item exchange. c.Inherited
A movie theater sold a total of 520 adult and child tickets on a certain day. The theater sold 2.25 times as many adult tickets as child tickets. Each adult tic
In a plant that has red flowers, red flower color, R, is completely dominant to white flower color, r. If the plant is heterozygous for flower color, which alle
solve 4x-4y=-16; x-2y=-12 by using substitution
Two rectangles have an area of 81 square inches. Name one possible perimeter for each rectangle.
Two rectangles have an area of 81 square inches. Name one possible perimeter for each rectangle.