marathebest marathebest
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

8) Damiya has $20 for lunch. She bought
lunch 3 times last week and twice this
week. She now only has $7.50 left. How
much did each lunch cost? Write an
equation and show your work to solve.

Respuesta :

assash05 assash05
  • 02-11-2021
$2.50 each lunch.
$20-$7.50=$12.50
In total she bought lunch 5 times,
So, $12.50/5 = 2.5
Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Which sentence best describes this image?
summary on albert kropp
plzzz help quick with answer and explanation
the stock market game in values over the first 4 days of the week​
The Hittites had a very advanced legal system. True Or False
out of the 45 presidents that the u. s. has had, how many have been a veteran?
Do you think these molecules are larger or smaller than a cell in the human body ? What is the answer Subject:Science
PLEASE ANSWER NEED HELP!!!!!!!! PLEASE THE CORRECT ANSWER!!!!!! Ancient Greek history shows that winning at any cost was always the goal of sports. A. True B.
Help me i dont understand please its due today, and ill give brainly
as part of a written plan for emergency operations
ACCESS MORE