mattqualls3629 mattqualls3629
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Three pounds of bananas cost $7. Complete letter A on the table showing the pounds of bananas at this rate.

Respuesta :

s8932822
s8932822 s8932822
  • 02-11-2021

Answer: $2.3

Step-by-step: divide $7 by the 3 pounds of bananas

Answer Link

Otras preguntas

Which word best completes the analogy? Barren is to lush as artificial is to _______________. A. ancient B. quality C. genuine D. counterfeit
an electrician can wire on average 4.5 houses per week. how many months will it take her to wire 55 houses if she wires the same number each week and figures o
Which sentence includes an example of hyperbole? A. "This is very generous of you" she said to her friend as she accepted his gift. B. if my parents don't give
in 1650, an individual calculated that the earth was about 6,000 years old. since then what has happened to scientists of the earths age? A. scientists now bele
How did the Treaty of Tordesillas affect Spain and Portugal?
A bullet travels at 1128 feet per second. How many miles per hour does that bullet go?
​coleman (1961) found that in most high schools, boys value ________, whereas girls value _________.
twenty-two pencils cost $0.60 less than $5 what is the cost per pencil?
What are the x and y-intercepts of the line described by the equation? −6x+3y=18.9 Enter your answers, in decimal form, in the boxes. x-intercept = y-intercept
Which is a type of autobiographical writing? book review research paper personal narrative newspaper article