iambunnythebunny iambunnythebunny
  • 31-10-2021
  • Mathematics
contestada

A certain brand of coffee costs $5.99 for 12.4 ounces. What is the unit rate? please help asap

Respuesta :

lor067ewp lor067ewp
  • 31-10-2021

Answer:

.483≈ $.48 per ounce

Step-by-step explanation:

Unit rate will be cost/ounce

$5.99 ÷12.4 = .483

.483≈ $.48 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

7 interesting facts about christopher columbus
Why is the 8th amendment important?
What is 30 tens - 3 tens 3 tenths
Who was Prince Henry the Navigator?
The sum of 5x2y and (2xy2 + x2y) is
Rename 0.6 using other places values
Which is the best example of an imaginary character based on a real person? A. An influential teacher described in the biography of a famous politician B.
the mcormick reaper and barbed wire were invented to help the settlers and plains Indians live peacefully together on the praire
What is pneumatics? Please define.
1. how did the religious beliefs of the ancient israelites differ from those of other nearby peoples? the israelites believed in many gods, while other people