Respuesta :

Answer:

Explanation:

In the x direction the force will be

½(-w₀)L/2 = -¼w₀L  

acting ⅔(L/2) = L/3 below the x axis.

In the y direction the force will be

½(-w₀)L + ½w₀L/2 = -¼w₀L  

the magnitude of the resultant will be

F = w₀L  √((-¼)² + (-¼)²) = w₀L√⅛

in the direction

θ = arctan(-¼w₀L / -¼w₀L) = 225°

to find the distance, we balance moments

(w₀L√⅛)[d] = ½(w₀)L[⅔L] + ¼w₀L[⅔L/2] - ¼w₀L[L - ⅓L/2]

     (√⅛)[d] = ½         [⅔L] + ¼      [⅔L/2] - ¼      [L - ⅓L/2]

     (√⅛)[d] = ½[⅔L] + ¼[⅔L/2] - ¼[L - ⅓L/2]

     (√⅛)[d] =      ⅓L  +    ⅟₁₂L     -  ¼L + ⅟₂₄L  

     (√⅛)[d] = 5L/24

               d = 5L/24 / (√⅛)

               d = 5√⅛L/3

Ver imagen Аноним
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico