contestada

The velocity-time graph for an ice skater is shown in Figure 3.14. What is the distance covered by the skater (a) between 0 and 2 s and (b) between 2 s and 5 s? 4 Time (s)

The velocitytime graph for an ice skater is shown in Figure 314 What is the distance covered by the skater a between 0 and 2 s and b between 2 s and 5 s 4 Time class=

Respuesta :

Answer:

for the time period 0 to 2s distance= 2m

for the time period 2s to 5s distance = 4.5m

Explanation:

for the time period 0 to 2s

s = (v+u)t/2

s= (2+0)×2/2

s = 2m

for the time period 2s to 5s

s = (v+u)t/2

s= (1+2)×3/2

s= 4.5m

From the The velocity-time graph for an ice skater is shown in Figure ,

The distances covered by the skater between 0 s and 2 s is 2 meters

The distance covered by the skater between 2 s and 5 s is 6.25 meters

What is Velocity?

The total displacement covered by any object per unit of time is known as velocity. It depends on the magnitude as well as the direction of the moving object. The unit of velocity is meter/second. It can also be represented by the infinitesimal rate of change of displacement with respect to time. The generally considered unit for velocity is a meter per second.

As we know that slope of the velocity time curve represents the acceleration of the object while the area under the velocity time curve represents the displacement covered by the object

As given in the problem The velocity-time graph for an ice skater is shown in Figure

the distance covered by the skater between 0 s and 2 s is

The area of the triangle formed between 0 s and 2 s

Distance = 1/2 ×2×2

              = 2 meters

Similarly, the distance covered by the skater between 2 s and 5 s is the area of the quadrilateral formed between 2 s and 5 s

Distance between 2 s and 5 s = area of the quadrilateral

Area of the quadrilateral = area of the square between 2s and 4s + area of the triangle between 2 s and 4 s + area of the triangle between 4 s and 5 s + area of the square between 4 s and 5 s

= 2×2 + 1/2 ×2×1/2 + 1/2 ×1×3/2 + 1×1

=4 + 1/2 + 3/4 +1

=6.25 meters

Thus, The skater travels a distance of 2 meters between 0 and 2 seconds and The skater travels 6.25 meters between seconds 2 and 5.

Learn more about Velocity from here

brainly.com/question/18084516

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico