A sporting goods store sells tennis balls for $2.40 per can
when a quantity up to 20 cans is purchased. For each can
above 20 purchased, the price per can is reduced by $0.02.
with a limit of 60 cans. How many cans of tennis balls
sold in one transaction will maximize the revenue for the
store?

Respuesta :

JayJSC

Answer:

$47.70 ?

Step-by-step explanation:

2.40×20=48-0.30=

A sale of 620 cans in one transaction will maximize the revenue for the store

The given parameters are:

  • The unit rate of 20 cans is 2.40
  • The unit rate of cans excess of 20 is 0.02

Let the number of cans be x.

So, the function is represented as:

[tex]\mathbf{f(x) = 2.40 \times 20 + 0.02 \times (x - 20)}[/tex]

This gives

[tex]\mathbf{f(x) = 48 + 0.02x - 0.4}[/tex]

The limit is 60.

So, we have:

[tex]\mathbf{60 = 48 + 0.02x - 0.4}[/tex]

Collect like terms

[tex]\mathbf{60 -48 + 0.4= 0.02x }[/tex]

[tex]\mathbf{12.4= 0.02x }[/tex]

Divide both sides by 0.02

[tex]\mathbf{620=x }[/tex]

Rewrite as:

[tex]\mathbf{x = 620 }[/tex]

Hence, 620 cans will maximize the transaction

Read more about linear equations at:

https://brainly.com/question/713340

ACCESS MORE
EDU ACCESS