The difference of the distances traveled by the comets for any given number of minutes is 25t.
Since the first comet travels at a speed of 30,000 miles per hour, the distance it travels in t minutes is d = 30000 mph × 1 h/60 min × t = 500t miles.
Also, the second comet travels at a speed of 28,500 miles per hour, the distance it travels in t minutes is d' = 28,500 mph × 1 h/60 min × t = 475t miles.
So, the difference in the distances traveled by the comets D = d - d'
= 500t - 475t
= 25t
So, the difference of the distances traveled by the comets for any given number of minutes is 25t.
Learn more about distance traveled by comets here:
https://brainly.com/question/11458136