The empirical formula of the compound containing 0.64 g of copper, 0.32 g of sulphur and 0.64 g of oxygen is CuSO₄
From the question given above, the following data were obtained:
Mass of Cu = 0.64 g
Mass S = 0.32 g
Mass of O = 0.64 g
The empirical formula of the compound can be obtained as follow:
Cu = 0.64 g
S= 0.32 g
O = 0.64 g
Divide by their molar mass
Cu = 0.64 / 63.5 = 0.01
S= 0.32 / 32 = 0.01
O = 0.64 / 16 = 0.04
Divide by the smallest
Cu = 0.01 / 0.01 = 1
S= 0.01 / 0.01 = 1
O = 0.04 / 0.01 = 4
Therefore, the empirical formula of the compound is CuSO₄
Learn more: https://brainly.com/question/13086832