1800 people attended the national day dinner in a certain constituency given that 35.5% of them were man and 40% of them were woman and rest of were was children find the number of children in dinner the answer should be 441​

Respuesta :

Its 441 you're right

akal1pqojendii2j1

Answer:

441

Step-by-step explanation:

Total

1800 = 100%

Men

____= 35.5%

[tex] \frac{35.5 \times 1800}{100} = 639[/tex]

639= 35.5%

Women

___= 40%

[tex] \frac{40 \times 1800}{100} = 720[/tex]

720= 40%

Children

____= ?%

to find ?

40+35.5= 75.5

100- 75.5= 24.5

____= 24.5%

[tex] \frac{24.5 \times 1800}{100} = 441[/tex]

441= 24.5%

answer = 441 children

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico