A city has a population of 230,000 people. Suppose that each year the population grows by 8.5%. What will the population be after 14
years?

Respuesta :

Answer:

720,682.92

Step-by-step explanation:

8.5% = 0.085

P(t) = Initial Population * (1 + rate)t

P(t) = 230,000(1 + 0.085)t

P(t) = 230,000(1.085)t

P(14) = 230,000(1.085)14

P(14) = 720,682.82

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico