A church steeple casts a shadow 103 ft long, and at the same time a 9-ft post casts a shadow 7 ft
long. How high is the steeple? Round your answer to the nearest foot, if necessary. Plz show work

Respuesta :

The height of the steep to the nearest foot is 80.1 feet

If a church steeple casts a shadow 103 ft long, where the height of the steeple is "x". This can be written as:

x = 103 feet

If at the same time a 9-ft post casts a shadow 7 ft  long, this can be expressed as:

7ft = 9ft post

Divide both expressions:

x/7 = 103/9

9x = 103 * 7

9x = 721

x = 721/9

x = 80.1 feet

Hence the height of the steep to the nearest foot is 80.1 feet

Learn more here: https://brainly.com/question/3796978

ACCESS MORE
EDU ACCESS