helpppppppppppppppppppppppppppp

Answer:
1 avocado= 50 cents 16 avocados is 8 dollars 20 avocados are 10 dollars and 9 avocados is 4.50
Answer:
1 avocado costs $0.50 (4 ÷ 8)
16 avocados cost $8 (0.5 × 16)
20 avocados cost $10 (0.5 × 20)
9 avocados cost $4.50 (0.5 × 9)
Hope this helps!