Respuesta :

Answer:

v = 42.39 cm³

Step-by-step explanation:

h = 4.5 cm

r = 3 cm

v = 1/3 * h * pi * r²

v = 4.5/3 * 3.14 * 3² (you can 45 / 3 = 15 and then divide by 10 = 1.5)

v = 1.5 * 3.14 * 9

v = 4.71 * 9

v = 42.39

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico