maryamccovery907 maryamccovery907
  • 29-10-2021
  • Mathematics
contestada

If five cans cost three dollars what is the cost per can

Respuesta :

Bawo
Bawo Bawo
  • 29-10-2021

Answer: $0.6

Step-by-step explanation: divide the cost of 5 cans by the amount of cans to find the unit rate.

So, 3 ÷ 5 = 0.6

Answer Link

Otras preguntas

Despite having the second to largest economy in the world , what problem faces Japan that could effect its economic growth?
create an expression equal to 7 with these numbers and symbols 1.3 (4.6 4.5) + ÷
a bland dinner would not be a) expensiveb) flavorfulc) fillingd) healthy
Monosaccharides are to starch as
3p · (2 + k) = 6p + 3pk whats the property
This week, Beth made 10 more than twice the number of cookies she made last week, x. Which expression represents the total number of cookies Beth made this week
why are scientific names important? give four functions for scientific names.
What's is in the earth planet
schleiden and schwann believed
A small piece of metal weighs 0.77gram.What is the value of the digit in the tenths place