Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
Question
The scatter plot and line of best fit below show the length of 14 people's femur (the
long leg bone in the thigh) and their height in centimeters. Based on the line of best
fit, what would be the predicted height for someone with a femur length of 69 cm?
The line of best fit is used to illustrate a scatter plot then, the predicted height for someone with a femur length of 69 would be 80 cm.
How do determine the predicted length?
The points of the line of best fit are represented as:
(x,y) = (30,126) (40,150) (50,174)
The slope (m)
[tex]m = \dfrac{y-q}{x-p}[/tex]
So, we have:
[tex]m = \dfrac{150-126}{40-30}\\\\m = 2.4[/tex]
The equation of the line of best fit can be calculated as:
[tex]y = m(x-x_1)+ y_1[/tex]
So, we have:
[tex]y = 2.4(x-30)+126\\\\y = 2.4x + 54[/tex]
When the height is 246 cm, we have:
[tex]246= 2.4x + 54\\\\x =80[/tex]
Hence, the predicted femur length is 80 cm.
Read more about the line of best fit at:
brainly.com/question/1564293
#SPJ2