The coupon rate that the company should set on its new bonds if it wants them to sell at par is 6.3%.
First step
Using financial calculator to calculate the rate
Rate=(nper,pmt, -pv, fv)
Where:
Coupon rate = 6%
NPER = (20 yrs x 2 periods)=40
PMT = [(1000 x 6%)/2]=30
Face Value = 1000
Price(PV) =$967
Hence:
Rate=(nper,pmt,-pv,fv)
Rate=(40, 30, -$967, 1000)
Rate = 3.15%
Second step is to calculate the coupon rate
Yield to Maturity = 3.15% x 2
Yield to Maturity = 6.3%
Inconclusion the coupon rate that the company should set on its new bonds if it wants them to sell at par is 6.3%.
Learn more here:
https://brainly.com/question/2209742