The molecular formula of the compound that contains only carbon and hydrogen, with 85.6% carbon and has a molar mass of 70 g/mol is C₅H₁₀
C = 85.6%
H = 100 – 85.6 = 14.4%
Divide by their molar mass
C = 85.6 / 12 = 7.13
H = 14.4 / 1 = 14.4
Divide by the smallest
C = 7.13 / 7.13 = 1
H = 14.4 / 7.13 = 2
Thus, the empirical formula of the compound is CH₂
Empirical formula => CH₂
Molar mass of compound = 70 g/mol
Molecular formula = Empirical × n = molar mass
[CH₂]n = 70
[12 + (1×2)]n = 70
[12 + 2]n = 70
14n = 70
Divide both side by 14
n = 70 / 14
Molecular formula = [CH₂]ₙ
Molecular formula = [CH₂]₅
Therefore, the molecular formula of the compound is C₅H₁₀
Learn more: https://brainly.com/question/15009670