Respuesta :
Answer:
4.27s
Explanation:
If "t" represents the time traveled from the time rock 2 is dropped until the collision, then the time traveled for rock 1 = t + 1. And, since rock #1 is dropped making its initial velocity = 0, then:
The distance rock 1 travels is
x = (0)(t + 1) + 1/2(-9.8)(t + 1)2 = -4.9(t2 + 2t + 1) = -4.9t2 - 9.8t - 4.9
The distance rock 2 travels
x = -11.3t + 1/2(-9.8)t2 = -11.3t - 4.9t2
For the distances must be equal when the rocks collide:
-4.9t2 - 9.8t - 4.9 = -11.3t - 4.9t2
-9.8t - 4.9 = -11.3t
-4.9 = -1.5t
t = 3.267 s
Now, the distance they traveled can be found by plugging the 3.267 s back into either equation:
x = -11.3(3.267) - 4.9(3.267)2 = -89.2 m or 89.2 m below where they began
The time the first rock was in the air is t + 1 = 3.267 + 1 = 4.267 s = 4.27 s
Let
First rocks time be x
Second rocks time be x+1
initial velocity=u=11.3m/s
Distance of both rocks be s1 and s2
[tex]\\ \sf\longmapsto s=ut+\dfrac{1}{2}at^2[/tex]
Now
[tex]\\ \sf\longmapsto s1=11.3x+5x^2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto s2=11.3(x+1)+5(x+1)^2[/tex]
As both collide then
[tex]\\ \sf\longmapsto s1=s2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 11.3x+5x^2=11.3x+11.3+5(x+1)^2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 5x^2=11.3+5x^2+10x+1[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 10x+12.3=0[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto x=1.23s[/tex]
Displacement
[tex]\\ \sf\longmapsto 11.3(1.23)=13.8m[/tex]
Done