Investment often returns with profit. The true statement is that Porsha's expression should have 1 0.009375 in the parentheses.
Since the invested amount is $5,000 and the Interest rate = 3.75% per year compounded quarterly (4)
first of all, converting of percentage into decimals is done which is:
3.75%=3.75/100 = 0.0375.
Later on, interest is quarterly, so we divide 0.0375 by 4, we get 0.009375.
Number of years = 6 years.
n=4 (number of quarters in a year)
A = 5,000 ( 1+ )
0.0375 divided by 4 gives 0.009375
So we add 10+0.009375= 10.009375.
Conclusively, we can therefore say that Porsha's expression should have 1 0.009375 in the parentheses
Learn more from
https://brainly.com/question/10283944
.