When a car moves around in a circle, the static friction force that it experience is Centripetal force.
Centripetal force is a type of force directed towards the center of the circle when an object moves in circular motion. The centripetal force allows an object to keep moving in a circle.
Centripetal force is directly proportional to velocity squared of the object. It is given by:
F = mv²/r
m = mass, v = velocity, r = radius, F = centripetal force.
Given that m = 1000kg, v = 45 m/s, r = 60 m, hence:
F = 1000(45)²/60 = 33750 N
When a car moves around in a circle, the static friction force that it experience is Centripetal force.
Find out more at: brainly.com