135136 135136
  • 27-10-2021
  • Mathematics
contestada

Juanita buys 4.2 pounds of apples that cost $1.25 per pound. How much money did she spend on apples?

Respuesta :

helpmedomathplz
helpmedomathplz helpmedomathplz
  • 27-10-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

4.2lbs*$1.25=$5.25

Answer Link

Otras preguntas

Acme Inc. spent $870 less on postage than on supplies. The ratio of postage costs to supply costs was 2 to 5. How much did Acme spend on postage? Solve this pro
Sam and lou need a total of 1 foot of wire for a science project.sam wire is 8 out of 2 n lou is 7 out of 8.Do they have enough.
please help :-( thanks
The width of a computer monitor is 30 cm. If the perimeter is 144 cm, what is the area of the computer monitor?
in che anno e nato Cristoforo Colombo
What Should I Know About Nigeria?
luisa has 183 pennies. hert dad gives her 128 more write a number sentence to show many pennies luisa has now
The molar heat of fusion of gold is 12.550 kJ mol–1. At its melting point, how much mass of melted gold must solidify to release 235.0 kJ of energy?
Help me please. What Is Stonehenge?
if a sample of magnesium has a mass of 60 g, how many moles of magnesium does the sample contain