a 22-kg chimpanzee hangs from the end of a horizontal broken branch the branch sags downward through a vertical distance of 13 cm treating the branch as a spring satisfying hooke's law what is its spring constant

Respuesta :

The spring constant of the branch satisfying Hooke's law is 1,658.46 N/m.

The given parameters;

  • mass of the chimpanzee, m = 22 kg
  • extension of the branch, x = 13 cm = 0.13 m

The spring constant of the branch satisfying Hooke's law is calculated as follows;

F = kx

mg = kx

[tex]k = \frac{mg}{x} \\\\k = \frac{22 \times 9.8}{0.13} \\\\k = 1658.46 \ N/m[/tex]

Thus, the spring constant of the branch is 1,658.46 N/m.

Learn more here:https://brainly.com/question/4404276

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico