Answer:
• So, we're given us the percentage profit, and they want the selling price.
[tex]{ \rm{\%profit = \frac{profit}{selling \: price} \times 100\%}} \\ \\ { \rm{15 = \frac{(s.p - b.p)}{s.p} \times 100}} \\ \\ { \rm{15 = \frac{(s.p - \{15200 + 300 + 500 \})}{s.p} \times 100 }} \\ \\ { \rm{15 = \frac{s.p - 16000}{s.p} \times 100 }} \\ \\ { \rm{15s.p = 100s.p - 1600000}} \\ \\ { \rm{85s.p = 1600000}} \\ \\ { \boxed{ \rm{s.p = 18824}}}[/tex]
• Answer : She must sell it Rs.18824