Two students were pushing a heavy sofa. One student pushed with a force of 200.0 N to the right, while the other pushed with a force of 150.0 N to the right. The floor exerted a frictional force of 100.0 N. If the sofa's mass is 91.0 kg, what is its acceleration? Round your answer to three significant figures.

Respuesta :

Answer:

Explanation:

F = ma

a = F/m

a = (200.0 + 150.0 - 100.0) / 91.0

a = 250.0/91.0

a = 2.7472527...

a = 2.75 m/s²

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico