contestada

Mikaela is out for a bike ride on a breezy day. The wind blows out of the west such that it exerts a constant drag force ⃗ drag of 105 N pointing east. Initially riding north on flat roads, Mikaela traverses a 1.60 km long circular arc at a constant speed that ends with her heading directly into the wind; the arc is a quarter circle that starts pointing north and ends pointing west, as shown in the figure.

How much work does the wind do on her as she rounds this curve from point A to point B?

Respuesta :

The work done by the wind on Mikaela as she rounds the curve is zero.

The given parameters;

  • magnitude of the drag force, F = 105 N
  • length of the circular arc, L = 1.6 km = 1,600 m

The work done by the wind on Mikaela as she rounds the curve is determined by applying work-energy theorem.

The change in kinetic energy of Mikaela = Work done by wind on Mikaela

[tex]\Delta K.E = W\\\\\Delta K.E = \frac{1}{2} m(v_f^2 - v_0^2)[/tex]

The speed of Mikaela was constant; [tex]v_f = v_0[/tex]

[tex]\Delta K.E = W = 0[/tex]

Thus, the work done by the wind on Mikaela as she rounds the curve is zero.

Learn more here: https://brainly.com/question/10063455

ACCESS MORE
EDU ACCESS