Respuesta :

The potential energy of the rock due to its height above the ground is 588 J.

The given parameters;

  • mass of the rock, m = 10 kg
  • height of the table, h = 6 m

The potential energy of the rock is the energy of the rock due to its height above the ground.

P.E = mgh

where;

  • g is the acceleration due to gravity = 9.8 m/s²

P.E = 10 x 9.8 x 6

P.E = 588 J

Thus, the potential energy of the rock due to its height above the ground is 588 J.

Learn more here:https://brainly.com/question/18160141

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico