The mass of tin (IV) carbonate, Sn(CO₃)₂, formed when 50 mL of 0.2 mol/L of tin (IV) phosphate is mixed with excess sodium carbonate is 7.17 g
Volume = 50 mL = 50 / 1000 = 0.05 L
Molarity of Sn₃(PO₄)₄ = 0.2 mol/L
Mole = Molarity × Volume
Mole of Sn₃(PO₄)₄ = 0.2 × 0.05
Sn₃(PO₄)₄ + 6Na₂CO₃ → 3Sn(CO₃)₂ + 4Na₃PO₄
From the balanced equation above,
1 mole of Sn₃(PO₄)₄ reacted to produce 3 moles of Sn(CO₃)₂.
Therefore,
0.01 mole of Sn₃(PO₄)₄ will react to produce = 0.01 × 3 = 0.03 mole of Sn(CO₃)₂.
Mole of Sn(CO₃)₂ = 0.03 mole
Molar mass of Sn(CO₃)₂ = 119 + 2[12 + (16×3)] = 239 g/mol
Mass = mole × molar mass
Mass of Sn(CO₃)₂ = 0.03 × 239
Therefore, the mass of tin (IV) carbonate, Sn(CO₃)₂, formed from the reaction is 7.17 g
Learn more: https://brainly.com/question/25323999