A small, spherical bead of mass 3.00 g is released from rest at t 5 0 from a point under the surface of a viscous liquid. The terminal speed is observed to be vT 5 2.00 cm/s. Find (a) the value of the constant b that appears in Equation 6.2, (b) the time t at which the bead reaches 0.632vT, and (c) the value of the resistive force when the bead reaches terminal speed.

Respuesta :

The acceleration of the bead in the viscous liquid at terminal speed is zero, from which the value of the constant b, can be determined.

  • (a) The constant b is approximately 1.4715 kg/s.
  • (b) The time at which the bead reaches  0.632·[tex]v_T[/tex], is approximately 2.038 × 10⁻³ seconds.
  • (c) The value of the resistive force when the bead reaches terminal velocity is 0.02943 N.

Reasons:

The mass of the bead, m = 3.00 g

Time at which the mass is released, t = 0

Terminal velocity of [tex]v_T[/tex] = 2.00 cm/s = 0.02 m/s

(a) The equation 6.2, obtained online is presented as follows;

[tex]\overrightarrow R = -b \cdot \overrightarrow v[/tex]

Where;

[tex]\overrightarrow R[/tex] = The resistive force = m·a

[tex]\overrightarrow v[/tex] = The relative velocity of the object

a = The acceleration of the object

We get;

m·g - b·v = m·a

At the terminal velocity, [tex]v_T[/tex], we have;

a = 0

Therefore;

m·g - b·[tex]v_T[/tex] = m × a = 0

m·g = b·[tex]v_T[/tex]

[tex]b= \dfrac{m \cdot g}{v_T}[/tex]

Therefore;

[tex]b= \dfrac{0.003 \, kg \times 9.81 \, m/s^2}{0.02 \, m/s} = 1.4715 \, kg/s[/tex]

b = 1.4715 kg/s.

(b) From, m·g - b·v = m·a, and [tex]a = \dfrac{dv}{dt}[/tex], we have;

[tex]m \cdot \dfrac{dv}{dt}= m \cdot g - b\cdot v[/tex]

Which gives;

[tex]\right. \dfrac{dv}{dt}= \mathbf{g - \dfrac{b}{m} \cdot v}[/tex]

The expression for v obtained by differential equation is expressed as follows;

[tex]v = \dfrac{m \cdot g}{b} \cdot \left(1 - e^{-b \cdot t/m} \right)[/tex]

Which gives;

[tex]v = \mathbf{v_T \cdot \left(1 - e^{-b \cdot t/m} \right)}[/tex]

Therefore, when the bead reaches 0.632·[tex]v_T[/tex], we get;

[tex]1 - e^{-b \cdot t/m}[/tex] = 0.632

[tex]e^{-b \cdot t/m}[/tex] = 1 - 0.632 = 0.368

[tex]t= \dfrac{ln(0.368)}{-\dfrac{1.4715}{0.003} } \approx 2.038 \times 10^{-3}[/tex]

The time at which the bead reaches  0.632·[tex]v_T[/tex], t ≈ 2.038 × 10⁻³ s.

(c) The value of the resistive force at terminal velocity, [tex]v_T[/tex], is [tex]\overrightarrow F_R = -b \cdot v_T[/tex]

Which gives;

[tex]\overrightarrow F_R[/tex] = 1.4715 kg/s × 0.02 m/s = 0.02943 N.

Learn more here:

https://brainly.com/question/15124379

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico