mccarter1962 mccarter1962
  • 27-10-2021
  • Mathematics
contestada

15. A 12.5 oz bag of Doritos for $3.79 or a 3 oz bag for $1.00.
☆
Which is the better buy

Respuesta :

kittypaws8765
kittypaws8765 kittypaws8765
  • 27-10-2021

Answer: $3.79 for 12.5 oz. is cheaper per ounce than $1.00 for 3oz.

Step-by-step explanation: Without much effort we can see that $ 1.00 for 3 oz $4.00 for 12 oz. but you can get more (12.5 oz.) for less than $4.00 (for $3.79) if you buy 12.5 oz. for $3.79

Answer Link

Otras preguntas

timmy has 180 marbles, some plain and some colored. if there are 32 plain more marbles than colored, how many colored marbles does he have?
A total of 584 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets The number of student tickets sold was three times the
What causes rocks to change composition when reacting with oxygen? Please help!!
In the figure, a ‖ b and m∠1 = 34°. What is m∠7? __ °
Which biome is characterized by low annual rainfall, less than 26 centimeters (about 10-11 inches) per year?
Which of the following types of models would be most effective to demonstrate the relationship between distance and time?
a trampoline has an area of 49 times pie square feet. what is the diameter of the trampoline?
Two co-teachers, Daniel and Mathew, have to grade a set of math journals. Daniel grades 45% of the journals. Mathew has to grade 121 journals. How many journals
In what way does the executive branch check the powers of the legislative branch?
what is 0.123 rounded to the nearest tenth