At Marcus’s current ice cream job. He makes $10.50 an hour.

During one week he worked 31 hours and made $317.75.

Marcus was offered a position which pays a salary of $150 every week and 25 cent commission for each ice cream cone he sells. Marcus sells an average of 128 ice cream cones each week. How much will Marcus make in the new position? Compare this to how much he made for a week at his current job. Should he take the new position? Why or why not?

Respuesta :

Answer:

he should not take the new position

Step-by-step explanation:

so if he makes 0.25 x128 =32 dollars off commission so he takes home at the new job position 150+32=182 for the week

317.75 - 182.00 = 135.75 loss if he takes that job

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico