jwang1646 jwang1646 26-10-2021 Mathematics contestada Benjamin purchase 3 3/4 pounds of carrots for $1.60 per pound 2/3 of a pound of potatoes for $1.59 per pound , and 3 pounds of onions for $1.79 per pound. What is the total amount he spent on vegetable?