Respuesta :
Answer:Less than 8% of test takers will take longer than 150 minutes to finish the test.
Explanation:
We are given the following information in the question:
Mean, μ = 125 minutes
Standard Deviation, σ = 18 minutes
We are given that the distribution of length of time is a bell shaped distribution that is a normal distribution.
Formula:
We have to find the value of x such that the probability is 0.92
Calculation the value from standard normal z table, we have,
Thus, less than 8% of test takers will take longer than 150 minutes to finish the test.
Less than 8% of test takers will take lengthier than 150 minutes to complete the test.
What is percentile?
In statistics, a kth percentile exists as a score below which a provided percentage k of scores in its frequency distribution falls or a score at or below which a shared percentage falls. For example, the 50th percentile stands the score below which or at or below which 50% of the scores in the distribution may be located.
given the following data in the question:
Mean, μ = 125 minutes
Standard Deviation, σ = 18 minutes
We are provided that the distribution of length of time exists as a bell-shaped distribution that exists as a normal distribution.
Formula:
[tex]$z_{\text {score }}=\frac{x-\mu}{\sigma}$[/tex]
To find the value of x such that the probability exists of 0.92
[tex]$P(X < x)=P\left(z < \frac{x-125}{18}\right)=0.92$[/tex]
Estimate the value from the standard normal z table, we have,
P(z<1.405)=0.92
[tex]&\frac{x-125}{18}=1.405 \\[/tex]
[tex]&x=150.29 \approx 150[/tex]
Thus, less than 8% of test takers will take lengthier than 150 minutes to complete the test.
To learn more about percentile refer to:
https://brainly.com/question/24245405
#SPJ2