A package of 3 pairs of insulated gloves costs ​$16.47. What is the unit price of the pairs of gloves​?

Respuesta :

Answer:

$5.49 per pair of gloves

Step-by-step explanation:

16.47/3=5.49

Answer:

do 16.47 divided by 3  and thats ur answer

Step-by-step explanation:

the answer is $5.49  for 1 pair of gloves

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico