A water tank has the shape of a horizontal cylinder with radius 1 meter and length 2 meters. If water is being pumped into the tank at a rate of 5 I cubic meters per minute, find the rate at which the water level is rising when the water is 5 C meters deep. Simplify your answer completely.

Respuesta :

Step-by-step explanation:

The answer is dhdt=325πmmin.

With related rates, we need a function to relate the 2 variables, in this case it is clearly volume and height. The formula is:

V=πr2h

There is radius in the formula, but in this problem, radius is constant so it is not a variable. We can substitute the value in:

V=π(5m)2h

Since the rate in this problem is time related, we need to implicitly differentiate wrt (with respect to) time:

dVdt=(25m2)πdhdt

In the problem, we are given 3m3min which is dVdt. So we substitute this in:

dhdt=3m3min(25m2)π=325πmmin

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico