Shandra has $760 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax. She buys a new bicycle for $433.54. She buys 2 bicycle reflectors for $18.41 each and a pair of bike gloves for $10.76. She plans to spend some or all of the money she has left to buy new biking outfits for $66.40 each.

Respuesta :

Shandra can be able to still purchase 4 biking outfits after her expenses.

Total amount with Shandra = $760

Since she buys a new bicycle for $433.54. She buys 2 bicycle reflectors for $18.41 each and a pair of bike gloves for $10.76, the amount spent will be:

= $433.54 + (2 × $18.41) + $10.76

= $433.54 + $36.82 + $10.76

= $481.12

Therefore, the number of biking outfits that he can but will be:

= ($760 - $481.12) / $66.40

= $278.88 / $66.40

= 4.2

= 4 approximately

Therefore, she can buy 4 biking outfits.

Read related link on:

https://brainly.com/question/25248708

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico