heyyall333333
heyyall333333 heyyall333333
  • 26-10-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of apple juice costs $9.68. What is the price per cup?

Respuesta :

pgarciarovzar pgarciarovzar
  • 26-10-2021

Answer:

$1.21

Step-by-step explanation:

There are 4 cups in a quart so that makes 2 quarts 8 cups.

9.68 divided by 8 is 1.21

So the price for each cup is $1.21

Answer Link
MoonQuartz MoonQuartz
  • 26-10-2021
1 quart has 4 cups, so 2 quarts have 8 cups.

9.68 divided by 8 = 1.21,

Therefore, each cup is $1.21
Answer Link

Otras preguntas

9*9=??????????????????????
Tammy made a shirt using 1/4 yards of green fabric and 1/3 yards of red fabric. How many more yards of red fabric did Tammy use? Write your answer as a fraction
What is the meaning of nativism
Evaluate the integral by interpreting it in terms of areas. integral -3 to 0(1+(9-x^2)^1/2)dx
why do sesonal conditions vary in part of the world
how do nucleus and riboson work together
An entrance ticket to a museum is $13.00 per person. If $364.00 is spent in entrance fees, then how many tickets were purchased? Write an equation. What is the
Could anyone help me with this? Thanks in advance x
Is j+j+j+j and j with the power of four equivalent
e^x - e^-x/2 Evaluate the equation above for x = 1.5 a. 2.35 b. 2.13 c. 4.37
ACCESS MORE