katiescatsr5 katiescatsr5
  • 26-10-2021
  • Mathematics
contestada


5. You purchased 6 apples
for the cost of $3.59. What
is the cost per apple?

Respuesta :

that0n3g2y that0n3g2y
  • 26-10-2021

Answer:

$0.60 (rounded)

Step-by-step explanation:

3.59 divided by 6 is 0.5983

If you round that to the nearest cent, you get $0.60

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following do you need for digital photography? A computer A digital camera Photo editing software All of the above
Alex and Scott are out at sea on a small fishing boat when Alex suddenly is suffering a heart attack. Scott is trying his best to reanimate the now unconscious
Hi, Solve for λ E=hc/λ
If you want to take advantage of compound interest, what should you do when an investment produces interest? A.Use the interest to pay your bills. B.Reinvest th
What is the order from largest to smallest: galaxy, universe, star, asteroids, planets, moons, solar system?
Adel has recently decided to audition for his school’s choir. They are asking students to group themselves based on their vocal timbre. Adel has a very low voic
what is the sum of 56.743 and 3.89(to the nearest thousandths place)​
FREE BRAINLIEST FOR FIRST COMMENT
Social career skills include: helping reading negotiating coordinating
How many solutions are to the equation below 9(x-4)= 9x-33