Seudónimo Seudónimo
  • 28-12-2016
  • Mathematics
contestada

Daniel bought 2 pounds of mixed nuts for $7.18 . Which ratio is proportional to 2 pounds at $7.18

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 28-12-2016
$7.18 / 2 = $3.59 per pound

.........................................
so 1 lb = $3.59
2 lbs = 2* $3.59 = $7.18
3 lbs = 3 * $3.59 = $10.77....
Answer Link

Otras preguntas

airaplanes sometimes at the same altitude at which jet streams blow how would a jet stream affect a plane flying from New York to Los Angeles? Explain.
x^2 + x - 6 over x^2 - 7x + 10 simplify fully
how do start up costs discourage entrepreneurs from entering a market
What is the answer to 6-1x0+2/2 ?
four fractions between 8\10 and 5/4
Which word or words should be capitalized in this sentence? Then some people piped up and said they wanted to have the festival at graham park. A. Graham B. Gra
Why do plants produce their own food
Why did Congress pass the National Defense Act and Naval Construction Act in 1916?
What prevented computers from having an impact on everyday life in the 1950s? (Points : 3) Business demand was so high that they were not available for personal
Which words in the sentence are the infinitive? To fly has been his dream since he was little. A. since he was little B. his dream C. To fly D. has been