*A store charges $280 for a coat. this price is 40 percent more than the amount it cost the store to buy. at the end-of-season sale, the store employees can purchase any remaining coats at 30 percent off the store’s cost. how much would it cost an employee to purchase the coat at the sale?

Respuesta :

Answer

$140

Explanation

Current charges by the store=$280

140%=$280

100%=?

(140/100) × x=$280

1.4x=$280

X=280/1.4 =$200 (amount it cost the store to buy a coat)

Increased price=$280-$200=$80

40%=$80

30%=?...$ 60 (simple math)

30 percent off the store’s cost = $200-$60 = $140

Lanuel

The amount of money it would cost an employee to purchase the coat at the sale is equal to $140.

How to calculate the cost of this coat?

In order to determine the cost of this coat, we would assign a variable to the cost price and then write an algebraic equation for the word problem as follows:

280 = 140% × C

280 = 1.4C

C = 280/1.4

C = $200.

Remaining coats = 100% - 30% = 70%

Therefore, the remaining coats would cost:

Sale cost = 0.7 × 200

Sale cost = $140.

Read more on cost here: https://brainly.com/question/25109150

#SPJ5

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico