mariathegamegirl
mariathegamegirl mariathegamegirl
  • 18-10-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of a gallon of gasoline at a gasoline station where a sale of 6.8 gallons costs a customer $9.18?

Respuesta :

theasianinny3
theasianinny3 theasianinny3
  • 18-10-2021

Answer:

$1.35 a gallon

Step-by-step explanation:

$9.18 / 6.8gallons = $1.35 per gallon.

Answer Link

Otras preguntas

The first concern of a caterer is the _______ of an event. A. food. B. theme. C. budget. D. guests.
Which pair of numbers is relatively prime? A. 17 and 68 B. 15 and 231 C. 21 and 70 D. 62 and 105
If you're studying the science of sound, you're studying which of the following? A. Pitch B. Wavelength C. Frequency D. Acoustics
After flowers are unpacked and inspected for damage, designers A. reintroduce a supply of preservative-treated tepid water. B. cut their stems with a sh
An unsuccessful German offensive of 1940 was the
prime numbers that equal 14
Rewrite in simplest radical form 1 over x^-3/6 Show each step of your process.
How did demobilization following WWI impact racism in the United States?
What is cartography? A. the making of maps B. the studying of oceans C. the making of ships D. the studying of landmasses
Which of the following was NOT a satellite nation of the Soviet Union? A.East Germany B.West Germany C.Poland D.Hungary