Seudónimo Seudónimo
  • 26-12-2016
  • Mathematics
contestada

Mrs. Wilkinson can buy a 20-ounce box of cereal for $3.60 or a 28-ounce box of cereal for $4.20. Which is the better buy?

Respuesta :

kaevras
kaevras kaevras
  • 26-12-2016
3.60 / 20 = 0.18

4.20 / 28 = 0.15


The 28-ounce box has better value, as cost-per-ounce is lower.
Answer Link

Otras preguntas

Why is French spoken in la Réunion
the first time you refuse to submit to a breath ,urine , or blood test, your liscense will be suspendre for.
Why did Roosevelt feel need to expand justices of the Supreme Court
Fill in the blank: After laboring for seven years, the group produced one of the great works of English literature. _________________ has been called “the only
how many elements are there
which of the following statements best describes the fate of binet's intelligence test within psychology?
how to prevent a hangover
what process is responsible for the independent assortment of alleles?
A jar contains 2 red jelly beans, 1 blue jelly bean, and 1 pink jelly bean. One jelly bean is drawn from the jar. * What is the sample space for the experiment?
mindy is speaking at a community event to help people understand the importance of healthy eating. which statement best describes mindy's behavior?