Questionarre3 Questionarre3
  • 26-12-2016
  • Mathematics
contestada

if 3 1/2 pounds of bananas cost $0.98, how much would one pound cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-12-2016
I hope this helps you




3 1/2= 3.2+1/2=7/2



if 7/2 pounds $ 0,98


1 pound $ ?



?.7/2=1.0,98



?=2.0,98/7


?=1,96/7


?=$ 0,28
Answer Link

Otras preguntas

What were some contributions that the Muslims made to architecture?
HELP PLEASEEEEEEEEE!!!!!!!! ILL MARK BRAINLIEST
30 POINTSSSS HELP FAST PLSSS A farmer wants to fence in a rectangular area that is 1/8 mile wide by 1/4 mile long, as shown in the picture. Which of the followi
Jorge is a contestant in the following field events discus, shotput, and javelin. What punctuation mark, if any, is needed in the sentence?
You have a friend who is involved in so many activities that he no longer has time for you. Lately, he complains that he can't think straight anymore. Write an
9. Alice bought a round-trip ticket to fly from Baltimore to Chicago on SuperAir for $250. That was $16 more than she would have paid on Jet Airlines, which onl
what is the meaning of halloween
A rental car company charges $46.75 per day to rent a car and $0.13 for every mile driven. ximena wants to rent a car, knowing that: she plans to drive 100 mile
Soldiers who were paid to fight by a foreign state were called _____.
Essential nutrients include and as well as select components of proteins and fats.