The volume of this gas sample if it was heated to 34.0°C is 32.8L
CHARLE'S LAW EQUATION:
- The relationship between the volume and temperature of a given gas can be represented using Charles law equation as follows:
V1/T1 = V2/T2
Where;
- V1 = initial volume of gas (L)
- V2 = final volume of gas (L)
- T1 = initial temperature of gas (K)
- T2 = final temperature of gas (K)
- According to this question;
V1 = 31L
V2 = ?
T1 = 17°C = 17 + 273 = 290K
T2 = 34°C = 34 + 273 = 307K
- V2 can be calculated as follows:
31/290 = V2/307
307 × 31 = 290V2
9517 = 290V2
V2 = 9517 ÷ 290
V2 = 32.81L
- Therefore, the volume of this gas sample if it was heated to 34.0°C is 32.8L
Learn more: https://brainly.com/question/3491421?referrer=searchResults