Respuesta :
Based on the information, it should be noted that the expected value is -$2,000, so the detective should not take the job.
From the information given, since there's one in ten chance of recovering
the stolen property and the recovery fee is $80000, then he'll have:
= 1/10 × $80000
= $8000
Since expenses cost $10000.
Expected value = $8000 - $1000
Expected value = -$2000.
Since there's no profit made, the expected value is -$2,000, so the detective should not take the job.
Read related link on:
https://brainly.com/question/24822605
The private detective shouldn't take the job because;
The expected value is -$2,000, so the detective should not take the job.
- This is an expected value problem where we want to know the anticipated value of an investment.
- Now, we are told that the probability of him recovering the stolen property for his client is; 1/10 = 0.1.
- If the recovery fee is $80,000, then the expected value on this based on the probability is; 0.1 × 80000 = $8000
- Now, the investigation will cost him $10,000 and so if he looses the case, then he will lose $10,000.
- Thus, the overall expected value = $8000 - $10000 = -$2000.
- Therefore the detective should not take the job.
Read more at; brainly.com/question/24305645