Respuesta :

Answer:

Below

Explanation:

Trial 1 : v = d/t

     v = 10 / 20

     v = 0.5 m/s

Trial 2 :

     v = 10 / 25

     v = 0.4 m/s

Trial 3 :

     v = 10 / 30

     v = 0.33333....

2. Find average speed

     0.5 + 0.4 + 0.333 = 1.2333

Divide by 3 : 0.41 m/s

Use t = d/v

       t = 200 m / 0.41111 m/s

       t = 486.486486486 s

Then just round to however your teacher wants

Hope this helps!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico