Respuesta :

Answer:

10.36 cm³

Explanation:

The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula

[tex]volume = \frac{mass}{density} \\[/tex]

From the question we

mass = 200 g

density = 19.3 g/cm³

We have

[tex]volume = \frac{200}{19.3} \\ = 10.362694[/tex]

We have the final answer as

10.36 cm³

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico