Epina9489
contestada

What is the work required to raise a 20 Newton box from the surface of the earth to a height of 6 meters?

Respuesta :

Answer:

120 J

Explanation:

The work done by an object can be found by using the formula

workdone = force × distance

From the question we have

force = 20 N

distance = 6 m

work done = 20 × 6 = 120

We have the final answer as

120 J

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico