josegonzalez110 josegonzalez110
  • 30-09-2021
  • Mathematics
contestada

For a fund raiser selling extra large candy bars, Jim buys 8 candy bars for $20. What is the unit rate? (cost per candy bar)

Answer: Jim pays ______$
per candy bar.

Respuesta :

ericthomasmason
ericthomasmason ericthomasmason
  • 30-09-2021

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

2.5(8)=20

Answer Link

Otras preguntas

what movement is evident in pompeii?
Factor the trinomial: 5x^2-2x-7
What is 9605.327 rounded to the nearest ten
What is (2/3) to the 4th power?
Absolute value inequality.                                                               |2w-5|  ((is less than or equal to))  5
How is 4/10 and 4/100 the same
7,000 is ten times as much as what number?
a square photo display board is made up of 60 rows of 60 photos each the area of each square photo is 4 square inches how long is each side of the display board
how to write 430, 290, 100 in expanded form?
What is the solution of 6x2/3=24